OTAVSKÁ PLAVBA : MĚSTA

Cesta: Titulní stránka > Města

Města

Horažďovice

Horažďovice – perla Otavy

Město Horažďovice, třetí největší sídlo okresu Klatovy, leží na levém břehu řeky Otavy v nadmořské výšce 427 m. n. m. Ve městě a přidružených obcích žije okolo šesti tisíc obyvatel.

Název města, dle místní tradice, odkazuje na svatého Gorazda, jenž je patronem města.

Založení města souviselo s nedalekým vrchem Prácheň. Kde již v 10. století stávalo hradiště, které bylo jedním z bodů přemyslovské sítě správních hradišť. Horažďovice, poprvé písemně doložené roku 1251, vznikly jako trhová osada na strategicky významné křižovatce obchodních cest.

Na místě dnešního zámku postavili ve druhé polovině 13. století Bavorové ze Strakonic gotické panské sídlo upravené v průběhu 16. století na renesanční zámek. Dnešní podobu získal zámek na přelomu 17. a 18. století za Šternberků. V části areálu dnes sídlí městské muzeum, doplněné o městskou galerii, lapidárium, turistické informační centrum a expozici alpských minerálů. Součástí prohlídkového okruhu jsou reprezentační zámecké prostory, především velký sál s barokní freskovou výzdobou. V přízemí najdeme expozici národopisu s unikátní interaktivní dílnou, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet tradiční pošumavská řemesla. Najdeme zde expozici Prácheňských marionet se stálou divadelní loutko-hereckou scénou DS TYJÁTR Horažďovice

Turistické okruhy Vás zavedou k významným památkám v okolí:

Pomník Rudolfa Habsburského – připomíná smrt českého krále, při obléhání Horažďovic, v červenci 1307.

Kaple svatých Jáchyma a Anny (kaple svaté Anny) je poprvé zmíněna roku 1698. V 18. století zde vznikly lázně. Dnešní podoba pochází z roku 1848. Léčivý pramen vyvěrá pod kaplí dodnes.

Hrad Prácheň založili kolem roku 1315 Bavorové ze Strakonic na místě staršího přemyslovského hradiště. Gotický hrad byl definitivně opuštěn ve druhé polovině 16. století. Dochovalo se torzo válcové věže, obytného paláce a fortifikačního systému. V areálu hradiště najdeme také kostel svatého Klimenta se hřbitovem.

Volnočasové aktivity:

Aquapark Horažďovice – rozsáhlý komplex krytého plaveckého bazénu s tobogánem, saunovým světem, dětským bazénem a lezeckou stěnou. Další welness nabídkou je perličková lázeň, divoká řeka, kulový vodotrysk, protiproud, vzduchový rošt nebo chrlič vody a saunový svět se soláriem. Dále je zde fitcentrum. Občerstvení zajišťuje restaurace, kterou lze navštívit i v plavkách z bazénové haly. Otevírací doba: na www.bazen.horazdovice.cz

Sportovní areál Lipky – nacházejí se zde nejen tenisové kurty, víceúčelové hřiště, dětské hřiště, skateboardová plocha a fotbalové hřiště, ale i vodácké tábořiště a stánek s občerstvením.

Víceúčelové hřiště Na Vápence – multifunkční hřiště s umělým povrchem mohou lidé využívat pro různé druhy sportu, jako je tenis, volejbal, nohejbal, házená a další míčové hry.

Osudy Horažďovic jsou spojeny s celou řadou vynikajících lidí, kteří se zde narodili nebo zde jen prožili určitý čas. Roku 1607 se zde narodil významný lékař a filosof Jan Sofranius Kozák. Dále můžeme jmenovat cestovatele Richarda Štorcha, spisovatele Josefa Pavla a nakonec, patrně nejvýznamnější osobnost – vynikajícího houslového  pedagoga Otakara Ševčíka, jenž se zde narodil roku 1852.

Na procházce naším městem a jeho okolím nám mohou znít slova básníka a spisovatele Vladimíra Stuchla, kterému Horažďovice přirostly k srdci jako nejednomu z nás: „Zdá se mi to jako neskutečný sen. Občas se mi zdává o Rabí, o řece Otavě a tichu Ostrova. Myslím na ten pohádkový kout pod Práchní i teď. Je pro mne nezapomenutelným místem mého mládí. Vyjděme si spolu pohladit ticho a šero mých nejšťastnějších vzpomínek.“


Regionální informační centrum Prácheňska
Mírové náměstí 15, 341 01 Horažďovice
tel,fax: +420 376 511 999
e-mail: ic@horazdovice.cz, horazdovice@ciao.cz,  www.sumavanet.cz/ihorazdovice

Otevřeno :

Pondělí                 9.00 - 17.00
Úterý                    8.00 - 16.00
Středa                   9.00 - 17.00
Čtvrtek                  8.00 - 16.00
Pátek                    9.00 - 17.00

 Přestávka na oběd 12.00 - 12.30

Turistické informační centrum - Městské muzeum
Mírové náměstí 11 - zámek, 341 01 Horažďovice
tel,fa: +420 371 430 634
e-mail: ic@muzeumhd.cz, www.muzeumhd.cz

Otevřeno:

Úterý - neděle           9.00 - 16.00
Přestávka na oběd  11.30 - 12.00 

Horažďovice na Internetu : www.horazdovice.cz

 

Autoři fotografií v sekci Horažďovice: J. Kavale, J. Chalupný a JSP Country Sušice

Další fotografie