OTAVSKÁ PLAVBA : MĚSTA

Cesta: Titulní stránka > Města

Města

Písek

Jedno z nejkrásnějších měst v Čechách, město nejstaršího dochovaného mostu v zemi, město studentů a penzistů, město v moři lesů...

Kdysi královské město a centrum rozsáhlého Prácheňského kraje je poprvé zmiňované v listině českého krále Václava I. z roku 1243. Oáza klidu na březích zlatonosné řeky Otavy dodnes ve svém historickém jádru nabízí řadu pamětihodností: nejstarší dochovaný most v Čechách – kamenný skvost nad Otavou a národní kulturní památku, nedaleko něj Prácheňské muzeum v bývalém královském hradu dokumentující historii a přírodu regionu, Sladovnu - dnes galerii hrou a  Křižíkovu Městkou elektrárnu s působivou expozicí historie osvětlování. Procházka nás dále zavede podél původních hradeb k nárožní baště, jež dříve chránila písničkou proslavenou Putimskou bránu, opravenému gotickému příkopu a k další dominantě města - děkanskému kostelu Narození Panny Marie s velkou věží. 

K oblíbenosti Písku jako letoviska přispívají četné kavárny, cukrárny a restaurace a samozřejmě také kulturní akce – Cipískoviště, divadelní a filmové festivaly, Městská slavnost či Mezinárodní folklorní festival k městu již neodmyslitelně patří. Pro svého genia loci si jej oblíbili i četní umělci, básníci, spisovatelé, skladatelé, výtvarníci, fotografové i filmaři, kteří zde stále nacházejí inspiraci pro svou tvorbu.

Vyhledávaným cílem nejen rodin s dětmi je městský ostrov, říční plovárna s jedinečnou atmosférou první republiky či další areály sportovišť, jež utvářejí velmi dobré zázemí pro aktivní vyžití. Zapomenout nemůžeme ani na turistické a cyklistické stezky vedoucí údolím Otavy či sportovní a v Píseckých horách, jejichž zalesněné vrcholy město obklopují. Cesta nás zavede malebnou krajinou například k mufloní oboře či na rozhlednu Jarník s překrásnými výhledy a také do zdejších výletních restaurací.

Okolí města je vhodné pro cykloturistiku, vodní toky potěší vodáky a skály při řece využijí horolezci. Z množství blízkých výletních cílů jmenujme Švejkovu Putim, přírodní rezervaci Řežabinec, památník husitské bitvy u Sudoměře či středověké tvrze v Kestřanech a Klokočíně. Zvláště oblíbená je rekreační oblast Orlické přehrady a její dominanta – Zvíkov, král českých hradů, u něhož řeka Otava vlévá své vody do Vltavy.

 

Turistické informační centrum Písek 
Velké náměstí 113 (budova Sladovny), 397 01 Písek
Tel./fax: +420 387 999 999
E-mail: infocentrum@pisek.eu 

Informační systém cestovního ruchu Písecka: www.pisek.eu

Stránky městského úřadu Písek: www.mesto-pisek.cz

Další fotografie: